Počet výsledků: 16

Otevřít filtraci

Příbuzný druhého stupně je člen rodiny, který s určitým jedincem v rodině sdílí přibližně 25 % genů. Mezi příbuzné druhého stupně patří tety, strýcové, prarodiče, vnuci, neteře, synovci a nevlastní („poloviční“) sourozenci daného jedince. Viz také příbuzný prvního stupně, příbuzný třetího stupně.

Příbuzný prvního stupně je člen rodiny, který s určitým jedincem v rodině sdílí přibližně 50 % genů. Mezi příbuzné prvního stupně patří rodiče, potomci a sourozenci daného jedince. Viz také příbuzný druhého stupně, příbuzný třetího stupně.

Příbuzný třetího stupně je člen rodiny, který s určitým jedincem v rodině sdílí přibližně 12,5 % genů. Mezi příbuzné třetího stupně patří praprarodiče, pravnuci, prastrýcové, pratety, bratranci a sestřenice daného jedince. Viz také příbuzný prvního stupně, příbuzný druhého stupně.

Druhá linie léčby je jiný název pro sekundární léčbu.

Kouř „z druhé ruky“ (angl. secondhand smoke) je tabákový kouř, který vzniká při spalování tabákového výrobku (nejčastěji cigarety, doutníku nebo dýmky) a je nedobrovolně vdechován lidmi, kteří sami nekouří. Vdechování kouře z druhé ruky se proto nazývá pasivní kouření. Viz také tabák, kouření.

Glasgowská stupnice hloubky bezvědomí neboli GCS (zkratka pochází z anglického názvu Glasgow Coma Scale) je stupnice, kterou neurologové používají k rychlému a objektivnímu vyhodnocení pacientova stavu vědomí. Podle několika jednoduchých kritérií je vyhodnoceno skóre, které může nabývat hodnot od 3 (hluboké bezvědomí) až do 15 (plné vědomí). Viz také kvantitativní poruchy vědomí.

Obezita 1. stupně je definována jako index tělesné hmotnosti (BMI) v rozmezí 30–34,9. Viz také obezita, index tělesné hmotnosti.

Obezita 2. stupně je definována jako index tělesné hmotnosti (BMI) v rozmezí 35–39,9. Viz také obezita, index tělesné hmotnosti.

Obezita 3. stupně je definována jako index tělesné hmotnosti (BMI) od 40 výše. Viz také obezita, index tělesné hmotnosti.

Vysokého stupně nebo vysokého stupně malignity (angl. high-grade) je pojem používaný v onkologii k označení buněk a tkání, které pod mikroskopem vypadají abnormálně. Přitom platí, že: nádorové buňky vysokého stupně (angl. high-grade cancer cells) mají tendenci růst a šířit se rychleji než nádorové buňky nízkého stupně; nádory vysokého stupně (angl. high-grade tumours) mají obvykle horší prognózu než nádory nízkého stupně; tyto nádory často vyžadují okamžitou a/nebo agresivnější léčbu (ve srovnání s nádory nízkého stupně). Poznámka: Histopatologický stupeň neboli grade zhoubného nádoru lékaři používají při plánování protinádorové léčby a určování prognózy. Viz také histopatologický stupeň (grade), nízkého stupně (low-grade), nádorové buňky, nádor.

Zobrazeno 1 až 10 z 16

Počet výsledků